Typy SIM kariet: poznáte nanoSIM a microSIM?

SIM karta pre vás určite nie je neznámym pojmom, využívame ich v telefónoch a svoju cestu si našli aj do tabletov. Poznáte však ich históriu a veľkosti? Priblížime vám jednotlivé typy SIM kariet a naučíme vás orientovať sa v nich. 

 

 

Prvý formát SIM karty bol veľký približne ako bankomatová karta a bol vyrobený v roku 1991 v Mníchove. Prvý hovor cez SIM kartu sa uskutočnil 27. marca 1991. Výrobcovia menších zariadení sa sťažovali na veľkosť pôvodných SIM kariet a tlačili na ich výrobcov, aby vyrobili karty aj pre menšie zariadenia.

SIM, miniSIM a cesta k microSIM

Na ich výzvy bola približne v roku 1996 predstavená SIM karta (dnes označovaná ako SIM card), ktorá už vyhovovala výrobcom menších mobilov. Zmenšovanie SIM kariet pritom trvá dodnes.

V roku 2003 bol prijatý formát ešte menšej SIM karty a to microSIM, ktorý mal rovnakú hrúbku ako predchádzajúce dva formáty, bol však užší a kratší. Bežná SIM karta má rovnaké rozloženie kontaktov ako microSIM. Fungujú teda rôzne redukcie, kedy menšiu kartu vložíte do adaptéra a "spraví" z nej väčšiu kartu. Z microSIM teda bežnú SIM spravíte pomerne ľahko, ako je to však naopak? 

Pre tých čo majú zariadenie na microSIM kartu je možné zakúpiť rôzne  kliešte a zo svojej miniSIM karty urobíte hneď microSIM kartu. Vyrezávanie však neodporúčame, karta sa totiž môže poškodiť a tým aj znefunkčniť. Dodajme, že microSIM bola prvýkrát použitá v tablete Apple iPad.

Najnovším trendom je nanoSIM karta

Zatiaľ najnovší formát SIM kariet je nanoSIM, ktorý je tenší, kratší a užší ako jeho predchodca. Oficiálne bol predstavený v júni roku 2012. Prvé zariadenie, ktoré používalo nanoSIM formát, bol iPhone 5 predstavený v septembri 2012.

 

Aktuálne sa vyrábajú zariadenia s dvojicou, trojicou alebo aj štvoricou slotov na SIM karty rovnakých alebo rozličných formátov. SIM karty si našli cestu aj do tabletov, tým pádom zabezpečujú 3G alebo 4G pripojenie. Ako príklad môžeme uviesť Ainol Numy Sword, Ainol Numy Vegas, Ainol Numy Note, ktoré disponujú dvojicou slotov na SIM kartu, Samsung Galaxy Tab 3, Pipo T9, Pipo Max M9 Pro, a množstvo ďalších tabletov.

Rada na záver: pred kúpou tabletu alebo smartfónu si vždy overíte aký formát SIM kariet dané zariadenie podporuje. Pomôcť môže aj praktický adaptér na miniSIM a microSIM karty