Tablety v roku 2015: čo očakávať vo svete tabletov a príslušenstva?

Tablety v minulom roku patrili opäť medzi veľmi vyhľadávaný typ elektroniky a predpokladáme, že to tak zostane aj v roku 2015. Na tento rok si výrobcovia chystajú viacero zaujímavých noviniek a preto sme sa rozhodli skúsiť predpovedať, že čo nastane v tomto segmente. Ešte predtým však trochu bilancie z minulého roka.

Rok 2014 by sme pokojne mohli nazvať rokom 3G tabletov. Tablety na SIM kartu jednoznačne viedli a čo je zaujímavé, tento trend bolo vidieť prakticky vo všetkých rozmerových kategóriách. Zvlášť populárnymi sa stali 7-palcové 3G tablety s funkciou telefonovania. Kým pred pár rokmi bol telefonujúci tablet skôr sci-fi, dnes má GSM modul množstvo rôznych modelov. V tomto ohľade sa zvlášť vyšvihli najmä čínski výrobcovia. Napríklad Ainol alebo Pipo uviedlo v roku 2014 do ponuky viac než 10 tabletov s 3G modulom a funkciou telefonovania. Rok 2014 bol potvrdením, že tablet s rozšírenou konektivitou vôbec nemusí byť drahý.

Rok 2015 v znamení Windows tabletov?

Poďme si však skúsiť predpovedať budúcnosť. Stále viac výrobcov sa začína púšťať do výroby cenovo dostupných Windows tabletov. Pomohla tomu nová politika Microsoftu, ktorá tento systém umožňuje distribuovať za nových cenovo výhodných podmienok. A tak už aj v cenovej kategórii do 200 eur nájdete viacero kvalitných Windows tabletov. Práve toto môže byť indíciou, že najväčšie obohatenie trhu môžeme v roku 2015 očakávať najmä od tabletov s operačným systémom Windows. Už onedlho pribudne do ponuky aj 10-palcový tablet Pipo s Windows 8.1 a originálnou prídavnou klávesnicou.

Tablety roku 2015 v znamení efektivity?

Čo môžeme ďalej očakávať? Jednoznačne zvyšovanie efektivity. Viacero výrobcov čipov ohlásilo nové menšie a výkonnejšie modely. Aj lacné tablety budú omnoho výkonnejšie. Zároveň sa podarí opäť ešte ukrojiť z celkových rozmerov, čo bude opäť viditeľné najmä v triede cenovo dostupných tabletov.

Tak či onak, tento rok nás čaká ďalší príval tabletov od rôznych výrobcov. Očakávame tiež doplnenie ponuky príslušenstva a možno sa dočkáme aj tabletov, ktoré budú schopné plne nahradiť bežné notebooky.