Ochranná fólia na displej - ako ju vybrať a ako ju správne nalepiť?

Ochranná fólia na displej je základným typom príslušenstva pre mobilné telefóny či tablety. Práve displej pre v prípade mobilu a tabletu tým najcennejším, najdrahším a aj najdôležitejším dielom - preto sa ho rozhodne oplatí chrániť! K tomu dopomôže práve ochranná fólia, ktorá nielenže môže zlepšiť čitateľnosť displeja na priamom svetle, ale ochrániť dotykový panel, či sklíčko pred škrabancami. Aj fólií na displej pre tablety je viacero druhov, my vám ich predstavíme a ukážeme vám zároveň, ako správne nalepiť ochrannú fóliu na displej. 

 

Kúpa kvalitnej fólie na displej tabletu je prvým predpokladom spokojnosti. Ochrannú fóliu si vyberte tak, aby rozmerovo čo najviac vyhovovala displeju vášho mobilu či tabletu. Vo všeobecnosti je možné povedať, že fólie na displej sa delia na matné a číre. No taktiež existujú fólie s rôznym stupňom "matnosti". Vyberať si zároveň treba podľa možnosti tenšiu fóliu, ktorá nijako neobmedzí ovládateľnosť tabletu. Tenšia fólia sa ale o niečo ťažšie nasadzuje. Pre úplnosť dodajme, že k dispozícii sú aj sety fólií pre celé telo tabletu - teda aj fólie pre zadný kryt, ktoré sa tiež časom môžu dočkať nepekných škrabancov. 

Základné typy fólií na displej a ich označenia: 

Matte (matná) fólia na displej 

25% redukcia odrazov svetla; vysoko odolná voči poškriabaniu; dobrá priehľadnosť

Anti-Glare fólia na displej 

25% redukcia odrazov svetla; vysoko odolná voči poškriabaniu; veľmi dobrá priehľadnosť

Thin (tenká) Anti-Glare fólia na displej    

55% redukcia odrazov svetla; mierny efekt pixelizácie; perfektná priehľadnosť

Maxi Anti-Glare fólia na displej 

85% redukcia odrazov svetla; veľmi odolná voči škrabancom; mierny efekt pixelizácie

Mirror (zrkadlová) fólia na displej 

Pri vypnutom displeji tabletu vyzerá fólia ako zrkadlo

Crystal Clear (úplne číra fólia na displej)

0% redukcia odrazov svetla; perfektná priehľadnosť; vysoká odolnosť voči škrabancom

Drahšie fólie na displej sú dodávané zároveň s inštalačnými súpravami (spreje, príslušenstvo), ktoré vám pri lepení fólie veľmi pomôžu a výsledný efekt bude lepší. Fólie na displej značky Screenshield máme pre všetky bežne dostupné typy smartfónov a tabletov, preto sa na nás obráťte, napíšte nám aký máte tablet a spolu s vami vyberieme tú najvhodnejšiu ochrannú fóliu!

Tip: ochranná fólia na displej pre tablety

Ako nalepiť fóliu na displej? (smartfón/tablet) 

Poďme teraz už trochu prakticky, pripravili sme pre vás súhrn rád, ako bez problémov nalepiť ochrannú fóliu na displej tabletu či smartfónu. Nie je to žiadna veda, vyžaduje si to však trochu zručnosti a najmä trpezlivosť. Na nalepenie fólie sa aspoň trochu pripravte a uvidíte, že výsledok bude stáť za to. Výsledkom totiž bude presne nalepená ochranná fólia bez bubliniek a spoľahlivo chránený displej vášho smartfónu či tabletu. 


 

 

1. Fóliu vybaľte a pripravte na nalepenie - fólia musí byť rovná, bez zhybov, či odtlačkov prstov a nečistôt. Preto dávajte dobrý pozor.

2. Ak ste tak ešte neurobili, vypnite tablet. Pred nalepovaním fólie nesmie byť displej tabletu ani tablet samotný zahriaty - môžu tak vzniknúť bublinky po nalepení. Pár desiatok minút pred lepením preto odporúčame tablet vypnúť a nepoužívať.

3. Ešte pred samotným nalepením fólie musí byť displej tabletu dokonalo vyčistený. Tento krok je pre úspešné nalepenie extrémne dôležitý, na displeji tabletu skrátka nesmie byť ani smietka, skrátka nič. Odporúčame vyčistiť jemne navlhčenou handričkou - následne ale treba displej utrieť úplne do sucha. Takže na displeji pred nalepením nesmú byť žiadne nečistoty, mastnota, šmuhy, skrátka nič.

4. Niektoré fólie majú vo svojom balení aj aplikačnú súpravu, ktorá pozostáva obvykle z handričky, čistiaceho prostriedku a aplikačnej plastovnej karty. Ak ju máte, pripravte si ju. Ak inštalačný kit nemáte, vezmite si napríklad starú bankomatovú kartu na správne zarovnanie fólie.

5. Fóliu opatrne odlepte z obalu, uistite sa že ju máte správne nasmerovanú (pozor - nedotýkajte sa lepkavej časti!)  a opatrne ju priložte na displej tabletu. Najprv priložte fóliu na hornú líniu, potom na spodnú a bočné strany. Hlavne pomaly a trpezlivo, zatiaľ nemusíte fóliu extra pritláčať. Dávajte zároveň pozor na konektory, otvor kamery a pod...

6. Na displeji s najväčšou pravdepodobnosťou vznikli bublinky, nie je to nič neobvyklé a treba ich opatrne vytlačiť. Vezmite si kartu z inštalačnej sady, resp. bankomatovú kartu a pomaly od stredu do bočných strán bublinky vytláčajte. Dávajte však veľmi veľký pozor na uhol a silu s akou to robíte, pri silnom tlaku fóliu poškodíte.

7. Ak už máte bublinky spod fólie povytláčané, stačí už len fóliu pretrieť suchou handrou a je hotovo. Často sa stane, že aj napriek veľkej snahe sú pod fóliou bublinky. Ničoho sa nebojte, ak ovládanie tabletu príliš neobmedzujú, nechajte ich tak, bublinky zvyknú aj po týždni zmiznúť.

Ak si neviete dať rady alebo vám náš návod nezodpovedal všetky vaše otázky, pokojne sa na nás obráťte. Zdieľajte prosím tento článok a pomôžete aj ostatným dostať sa k týmto praktickým informáciám. Ďakujeme!