Konektor USB-C: univerzálna budúcnosť elektroniky?

USB konektory sa nástupom novej elektroniky stali úplne bežnou súčasťou života. Najprv išlo predovšetkým o bežný USB štandard, neskôr sa začalo pri telefónoch a tabletoch prechádzať na miniUSB a napokon na microUSB konektory. Aj dnes má väčšina tabletov a smartfónov práve microUSB konektor. To však už čoskoro nebude platiť, prichádza totiž štandard USB-C. Čo nám teda prinesie USB-C konektor a aké sú jeho hlavné výhody? Poďte to spolu s nami zistiť.

Ak ste si kúpili najnovší smartfón alebo tablet, napríklad Huawei MediaPad M5, určite ste sa užstreli s USB-C konektorom. Ten je podobný ako microUSB konektor, no platí to len na prvý pohľad. Tieto konektory vzájomne nie sú kompatibilné, USB-C je praktickejší a modernejší. Hlavné výhody USB-C konektora spočívajú nielen v jeho vonkajšom vypracovaní ale aj v jeho vnútri. A navyše, dokonca aj Európska únia chce aby všetci výrobcovia elektroniky (vrátane Apple) prešli na štandard USB-C.

TIP: všetky USB-C doplnky nájdete pekne pohromade tu

Výrobcovia tento konektor navyše radi používajú a integrujú do svojich produktov. Apple napríklad vybavil najnovší MacBook Pro len USB-C konektorom. Iní sa tiež nedržia v úzadí ako napríklad HP alebo Dell, spomenuli sme už aj Huawei. Práve USB-C bude bežnou súčasťou každého Huawei smartfónu či tabletu. Vyzerá to teda tak, že práve USB-C bude univerzálnym konektorom pre všetky typy elektroniky. Hodí sa preto, aby ste sa s ním poriadne zoznámili.

Zabudnite na USB 2.0 a rýchlejšie USB 3.0 štandardy. S celým označením USB 3.1 Gen2 prichádzajú konektory USB Type C alebo skrátene, USB-C. Medzi konektormi ide doslova o revolúciu, pripraviť sa môžete na bleskurýchle prenosy údajov, rýchle nabíjanie a univerzálnosť naprieč rôznymi zariadeniami. Poďme však pekne po poriadku, radi vám predstavíme tie najzásadnejšie výhody USB-C konektora:

USB-C konektor je obojstranný

Konečne trafíte aj po tme! USB-C konektor je totiž obojstranný, podobne ako napríklad Lightning konektory. Obojstranné spracovanie je veľmi praktické pri každodennom používaní. Malou nevýhodou však je, že tento konektor nie je kompatibilný s microUSB konektormi, USB 2.0 a 3.0 konektormi. Nemusíte sa však ľakať. Stačí využiť USB-C redukciu, pričom tieto redukcie nie sú vôbec drahé.

USB-C podporuje obojsmerné napájanie

Konektor USB-C s rozhraním USB 3.1 Gen2 dokáže napájať celé množstvo zariadení vrátane notebookov alebo napríklad aj monitora. Jednou z výhodou USB-C je totiž prenos silnejšieho napájacieho prúdu (až 20 V, 5 A).

USB-C je naozaj rýchly

USB-C sa môže pochváliť prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s, čo predstavuje op­ro­ti doterajšiemu USB 3.0 (5 Gb/s). Ok­rem USB-C káble ponúkajú 20 vol­tov a 5 am­pé­rov v po­rov­na­ní s 5 vol­tmi a 1,8 am­pér­mi predchádzajúceho USB 3.0 štandardu. To zna­me­ná rýchlejší prenos údajov a tiež rýchlejšie nabíjanie batérie.

USB-C redukcia – je potrebné si ju kupovať?

Hoci USB-C prináša množstvo výhod, zatiaľ nie je až natoľko rozšírený ako by si možno zaslúžil. Nie je to však žiadny veľký problém. Aj k Macbooku Pro existuje celý rad redukcií na USB-C, vďaka ktorým môžete tento konektor využiť na množstvo spôsobov.

Ak máte napríklad príslušenstvo s microUSB konektorom, nie je nič jednoduchšie ako si zakúpiť redukciu z microUSB na USB-C, prípadne ak máte zariadenie Apple, redukciu z USB-C na Lightning. Veľmi dobre poslúži aj USB-C – USB 2.0 kábel, ktorý využijete napríklad pri prepájaní smartfónu s počítačom.

My sme pre vás pripravili vás kompletnú ponuku USB-C káblov a redukcií, ktoré sú k dispozícii za dostupnú cenu. Všetky redukcie a USB-C doplnky nájdete v špeciálnej kategórii, ktorú sme vyčlenili práve tomuto konektoru. Veríme, že sme vám týmto článkom objasnili hlavné výhody USB-C konektora, v prípade akýchkoľvek otázok sa na nás samozrejme neváhajte obrátiť.