Konektor USB-C: univerzálna budúcnosť elektroniky?

USB konektory sa nástupom novej elektroniky stali úplne bežnou súčasťou života. Najprv išlo predovšetkým o bežný USB štandard, neskôr sa začalo pri telefónoch a tabletoch prechádzať na miniUSB a napokon na microUSB konektory. Aj dnes má väčšina tabletov a smartfónov práve microUSB konektor. To však už čoskoro nebude platiť, prichádza totiž štandard USB-C. Čo nám teda prinesie USB-C konektor a aké sú jeho hlavné výhody? Poďte to spolu s nami zistiť.

Ak ste si kúpili najnovší smartfón alebo tablet, napríklad Huawei MediaPad M5, určite ste sa užstreli s USB-C konektorom. Ten je podobný ako microUSB konektor, no platí to len na prvý pohľad. Tieto konektory vzájomne nie sú kompatibilné, USB-C je praktickejší a modernejší. Hlavné výhody USB-C konektora spočívajú nielen v jeho vonkajšom vypracovaní ale aj v jeho vnútri. A navyše, dokonca aj Európska únia chce aby všetci výrobcovia elektroniky (vrátane Apple) prešli na štandard USB-C.

TIP: všetky USB-C doplnky nájdete pekne pohromade tu

Výrobcovia tento konektor navyše radi používajú a integrujú do svojich produktov. Apple napríklad vybavil najnovší MacBook Pro len USB-C konektorom. Iní sa tiež nedržia v úzadí ako napríklad HP alebo Dell, spomenuli sme už aj Huawei. Práve USB-C bude bežnou súčasťou každého Huawei smartfónu či tabletu. Vyzerá to teda tak, že práve USB-C bude univerzálnym konektorom pre všetky typy elektroniky. Hodí sa preto, aby ste sa s ním poriadne zoznámili.

Zabudnite na USB 2.0 a rýchlejšie USB 3.0 štandardy. S celým označením USB 3.1 Gen2 prichádzajú konektory USB Type C alebo skrátene, USB-C. Medzi konektormi ide doslova o revolúciu, pripraviť sa môžete na bleskurýchle prenosy údajov, rýchle nabíjanie a univerzálnosť naprieč rôznymi zariadeniami. Poďme však pekne po poriadku, radi vám predstavíme tie najzásadnejšie výhody USB-C konektora:

USB-C konektor je obojstranný

Konečne trafíte aj po tme! USB-C konektor je totiž obojstranný, podobne ako napríklad Lightning konektory. Obojstranné spracovanie je veľmi praktické pri každodennom používaní. Malou nevýhodou však je, že tento konektor nie je kompatibilný s microUSB konektormi, USB 2.0 a 3.0 konektormi. Nemusíte sa však ľakať. Stačí využiť USB-C redukciu, pričom tieto redukcie nie sú vôbec drahé.

USB-C podporuje obojsmerné napájanie

Konektor USB-C s rozhraním USB 3.1 Gen2 dokáže napájať celé množstvo zariadení vrátane notebookov alebo napríklad aj monitora. Jednou z výhodou USB-C je totiž prenos silnejšieho napájacieho prúdu (až 20 V, 5 A).

USB-C je naozaj rýchly

USB-C sa môže pochváliť prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s, čo predstavuje op­ro­ti doterajšiemu USB 3.0 (5 Gb/s). Ok­rem USB-C káble ponúkajú 20 vol­tov a 5 am­pé­rov v po­rov­na­ní s 5 vol­tmi a 1,8 am­pér­mi predchádzajúceho USB 3.0 štandardu. To zna­me­ná rýchlejší prenos údajov a tiež rýchlejšie nabíjanie batérie.

USB-C redukcia – je potrebné si ju kupovať?

Hoci USB-C prináša množstvo výhod, zatiaľ nie je až natoľko rozšírený ako by si možno zaslúžil. Nie je to však žiadny veľký problém. Aj k Macbooku Pro existuje celý rad redukcií na USB-C, vďaka ktorým môžete tento konektor využiť na množstvo spôsobov.

Ak máte napríklad príslušenstvo s microUSB konektorom, nie je nič jednoduchšie ako si zakúpiť redukciu z microUSB na USB-C, prípadne ak máte zariadenie Apple, redukciu z USB-C na Lightning. Veľmi dobre poslúži aj USB-C – USB 2.0 kábel, ktorý využijete napríklad pri prepájaní smartfónu s počítačom.

My sme pre vás pripravili vás kompletnú ponuku USB-C káblov a redukcií, ktoré sú k dispozícii za dostupnú cenu. Všetky redukcie a USB-C doplnky nájdete v špeciálnej kategórii, ktorú sme vyčlenili práve tomuto konektoru. Veríme, že sme vám týmto článkom objasnili hlavné výhody USB-C konektora, v prípade akýchkoľvek otázok sa na nás samozrejme neváhajte obrátiť.

×

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie